Praca konkursowa Oskara Dobrowolskiego 2025
Autorem pracy konkursowej jest Oskar Dobrowolski
Praca została wyróżniona w konkursie astrofotograficznym Klubu Astronomicznego Almukantarat w 2025 r.
Fotografia
Mgławica Mewa – Skrzydła Kosmosu
Mgławica Mewa (IC 2177) to niezwykły obszar gwiazdotwórczy rozciągający się na granicy gwiazdozbiorów Wielkiego Psa i Jednorożca, około 3 800 lat świetlnych od Ziemi. Jej rozległe struktury gazowe i pyłowe, przypominające lecącego ptaka, tworzą jeden z najbardziej malowniczych obiektów głębokiego nieba. Jest to region H II, gdzie intensywne promieniowanie młodych, gorących gwiazd jonizuje wodór, wywołując charakterystyczną czerwoną poświatę. Procesy te świadczą o trwającym tam dynamicznym formowaniu się nowych gwiazd.
Centralną częścią mgławicy jest Sharpless 2-292, czyli głowa mewy, której blask pochodzi głównie od HD 53367 (6,96 mag), masywnego układu podwójnego zawierającego gwiazdę typu Be, otoczoną dyskiem pyłowym. W strukturze mgławicy wyróżniają się również HD 53974 (7,92 mag), HD 53623 (8,19 mag) i HD 53755 (8,50 mag), które oświetlają otaczający gaz, pomagając ukazać skomplikowaną sieć mgławicowych filamentów i obłoków pyłowych.
Fotografowanie IC 2177 z Polski stanowi wyjątkowe wyzwanie. Położenie na deklinacji -10° oznacza, że mgławica unosi się nisko nad horyzontem, co naraża ją na refrakcję atmosferyczną i turbulencje powietrza, rozmywające szczegóły obrazu. Dodatkowo zanieczyszczenie świetlne w wielu regionach kraju ogranicza możliwość jej rejestracji, wymagając stosowania filtrów H-alpha, które podkreślają struktury mgławicy. Najlepsze efekty można uzyskać w ciemnych lokalizacjach oraz przy długich czasach ekspozycji, co pozwala uchwycić subtelne szczegóły tej wyjątkowej struktury kosmicznej.