Nasi partnerzy
Instytucje, organizacje i firmy, z którymi współpracujemy i których działalność polecamy.
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk jest wiodącym polskim instytutem naukowym w zakresie astronomii i astrofizyki. W obecnym kształcie istnieje od 1978 roku. Prowadzone są tu badania obserwacyjne i teoretyczne w zakresie astrofizyki gwiazd, układów gwiazd i materii wokółgwiazdowej, fizyki materii gęstej, procesów fizycznych wokół gwiazd neutronowych i czarnych dziur z uwzględnieniem procesów akrecji, struktury i ewolucji aktywnych galaktyk, kosmologii, poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych, rejestracja fal grawitacyjnych.
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Jesteśmy obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Prezentujemy zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. U nas można przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos. Nowoczesny system projekcyjny pozwala nam wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest stowarzyszeniem naukowym zrzeszającym zawodowych astronomów, które powstało w 1923 roku. Statutowym celem Towarzystwa, jako zrzeszenia o charakterze naukowym, jest popieranie rozwoju nauk astronomicznych, ich dydaktyki oraz popularyzacji astronomii w społeczeństwie. Dla osiągnięcia tych celów Towarzystwo organizuje zjazdy, konferencje, warsztaty, konkursy, zebrania naukowe, prowadzi własną działalność wydawniczą, wydaje opinie o stanie i potrzebach astronomii polskiej, utrzymuje łączność z pokrewnymi towarzystwami w kraju i za granicą.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
PTMA to stowarzyszenie skupiające astronomów oraz astronomów amatorów. Początkiem powstania Towarzystwa było pojawienie się w roku 1919 komety periodycznej Brorsena-Metcalfa. Wiadomość o tym podała najpierw prasa codzienna, a obserwacjami tej komety zainteresowali się dwaj uczniowie szkół warszawskich — Stefan Kaliński i Stanisław Mrozowski. Za pośrednictwem dra Kępińskiego skontaktowali się oni z Janem Mergentalerem. Do tego zespołu trzech młodych entuzjastów dołączyło wkrótce dwóch starszych studentów Uniwersytetu Warszawskiego — Edward Sten z i Antoni Zygmund. Dziś stowarzyszenie liczy ponad 750 członków.
Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne
Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne powstało w 2020 roku z inicjatywy polskich naukowców zajmujących się zagadnieniami związanymi z Astrobiologią. Celem Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego jest popieranie i inicjowanie aktywności pozwalających na rozwój astrobiologii i nauk pokrewnych, ich popularyzacja oraz integracja środowiska naukowego zainteresowanego tematyką astrobiologii w celu nawiązania współpracy nad projektami badawczymi.
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego (IFJ PAN) jest jednym z największych instytutów Polskiej Akademii Nauk, posiadającym kategorię A+ w dyscyplinie nauki fizyczne. Jest to najwyższa kategoria naukowa, przyznana Instytutowi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Instytut prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze fizyki oraz nauk pokrewnych. Korzystając z najnowszych osiągnięć technologii i informatyki w IFJ PAN, prowadzone są badania struktury materii i własności oddziaływań fundamentalnych od skali kosmicznej po wnętrza cząstek elementarnych.
Polska Agencja Kosmiczna
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.
Urania – Postępy Astronomii
Urania – Postępy Astronomii (PL ISSN 1689-6009) jest dwumiesięcznikiem poświęconym upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstało w roku 1998 z połączenia Uranii (ISSN 0042-0794) – dotychczasowego miesięcznika Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, ukazującego się od 1922 r. i Postępów Astronomii (ISSN 0032-5414) – dotychczasowego kwartalnika Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, wychodzącego od 1953 r.
Teleskopy.pl
Sklep istnieje na rynku od roku 2007, choć jego korzenie sięgają roku 2001 i pierwszego portalu optyczno-astronomicznego www.teleskopy.pl. Aktualnie prowadzą specjalistyczne sklepy optyczne w Warszawie oraz w Chorzowie, a także sklep internetowy. Zespół merytoryczny tworzą fizycy, inżynierowie oraz biolog i chemik. Ponadto prowadzimy ścisłą współpracę z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W ten sposób nasze know-how i możliwości rozwiązywania nietypowych problemów odpowiada poziomowi przedsięwzięć typu spin-off.
Delta Optical
Sklep dla pasjonatów sprzętu optycznego istniejący od 1989 roku. Ich starania w dziedzinie projektowania, wzornictwa, wykonania i funkcjonalności zaowocowały docenianymi od lat produktami przez astronomów, ornitologów, biologów, myśliwych oraz strzelców.
Wydawnictwo Logi
Wydawnictwo od lat tworzące kultowe zagadki logiczne Logi-Mix. Logi-Mix to zbiór ponad 80 łamigłówek dla miłośników inteligentnej rozrywki. Zawiera różne stopnie trudności w jednej publikacji. Wszystkie zadania zawierają przejrzystą instrukcję. Magazyn skierowany jest zarówno do doświadczonych szaradzistów, jak i do osób, które traktują rozwiązywanie zagadek jako formę relaksu.