Praca konkursowa Michała Markowicza 2023
Autorem pracy konkursowej jest Michał Markowicz
Praca została wyróżniona nagrodą w konkursie astrofotograficznym Klubu Astronomicznego Almukantarat w 2023 r.
Fotografia
Opis techniczny
Zdjęcie przedstawia Drogę Mleczną wraz z najwyższym szczytem Wysp Kanaryjskich, wulkanem Teide. Zdjęcia były robione w dniach od 2 do 4 lipca 2022 w bardzo dobrych warunkach pogodowych i seeingu w Bortle 3. Technika wykonania zdjęcia to złożenie mozaiki tła i zcropowanej mozaiki nieba i nałożenie ich na siebie w Photoshopie.
Sprzęt:
Canon 6d mod
Sigma 40mm f1.4 ART
Sky-Watcher Star Adventurer
Wężyk spustowy Newell
Obróbka zdjęcia/parametry :
Niebo: 11 paneli po jednej klatce każda po 60 sek
Ziemia: 5 paneli po jednej klatce każda po 180 sek
Składanie mozaiki: Microsoft Image Composite Editor 2.0.3
Mozaika nieba importowana jest do Lightrooma, gdzie podbita zostaje Droga Mleczna, usunięte nieliczne artefakty i trochę wyrównane tło i kolory;
Mozaika ziemi importowana jest do Lightrooma, gdzie ziemia jest trochę odszumiona. Kolory zostają podbite;
Potem mozaika nieba w programie Pixinsight jest odszumiana.
Następnie mozaiki nieba i ziemi są połączone w Photoshopie i to jest finalny rezultat.
Opis autorski
Zdjęcie przedstawia pas Drogi Mlecznej nad wulkanem Teide na Teneryfie. Widzimy na nim pas Oriona, który jest jednym z sześciu odkrytych dotychczas ramion naszej Galaktyki, która należy do galaktyk typu spiralnego z poprzeczką. Zdjęcie zawiera około 250 tys. gwiazd!
Zakres zdjęcia rozpościera się od widocznej z lewej strony jasnoniebieskiej gwiazdy Altair po mgławicę niewidoczną z Polski NGC 6188 (Smoki Ołtarza). Jaśniejsza część zdjęcia z prawej strony to efekt świateł dochodzących z miast na Teneryfie. Zdjęcie wykonano na wysokości 1410 m.n.p.m.
W najjaśniejszej części pasa Drogi Mlecznej powyżej wulkanu Teide znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A* o masie ok. 4 milionów Słońc!
Na tym zdjęciu można odnaleźć szereg mgławic i gromad gwiazd (kolorowe plamy) jak np. (od lewej strony): Mgł. Orła, mgł. Laguna, mgł. Homar, mgł. Koci pazur czy mgł. Krewetka w prawej części zdjęcia. Powyżej pasa drogi mlecznej w prawej części zdjęcia możemy zaobserwować mgł. Antares rozświetlaną przez samą gwiazdę Antares (Która jest aż 883 razy większa od Słońca!). Dzięki połączeniu wielu paneli otrzymujemy szerokie ujęcie Drogi Mlecznej i na finalnym zdjęciu po przybliżeniu możemy dostrzec dużo detali poszczególnych obiektów.