II Olimpijska Liga Astronomiczna
II Olimpijska Liga Astronomiczna to druga edycja konkursu organizowanego przez Klub Astronomiczny Almukantarat dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczęszczają do 8 klasy szkoły podstawowej, 1, 2 lub 3 klasy szkoły średniej lub 4 klasy technikum.
Zadaniem Ligi jest pomoc uczestnikom w rozwoju zainteresowań astronomicznych, poszerzenie ich wiedzy i horyzontów. W szczególności także konkurs pełni rolę przygotowawczą do Olimpiady Astronomicznej i Olimpiady Astronomicznej Juniorów.
Główną nagrodą dla zwycięzcy Ligi Astronomicznej jest w pełni opłacony pobyt na letnim obozie astronomicznym Klubu Astronomicznego Almukantarat, a dla Laureatów Ligi Astronomicznej częściowe pokrycie kosztów uczestnictwa w ww. obozie.
Pasjonujesz się astronomią, fizyką lub matematyką i szukasz miejsca do rozwoju swoich zdolności? Dołącz do Ligi!
Zadania i materiały
Zadania tej serii zostaną opublikowane 10 listopada.
Zadania tej serii zostaną opublikowane 8 grudnia.
Zadania tej serii zostaną opublikowane 5 stycznia.
Zadania tej serii zostaną opublikowane 2 lutego.
Format konkursu
Olimpijska Liga Astronomiczna będzie składać się z publikowanych co cztery tygodnie zestawów zadań, których skany lub zdjęcia rozwiązań należy wysyłać drogą mailową w przeciągu 28 dni od opublikowania, przed upublicznieniem zadań kolejnej serii.
Z racji kształtu konkursu, podczas rozwiązywania zadań dopuszczone jest korzystanie z wszelkich powszechnie dostępnych źródeł informacji, przy czym całokształt pracy powinien być samodzielny. W szczególności zabronione jest kopiowanie rozwiązań, lub ich części od innych uczestników.
Jak powinno wyglądać rozwiązanie?
Rozwiązania powinny składać się z otrzymanych wyników i pełnego toku rozumowania prowadzącego do ich otrzymania. W razie potrzeby rozwiązanie można uzupełnić rysunkami, czy obrazkami ilustrującymi części rozumowania.
Każdą stronę należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, oraz numerem zadania wraz z zaznaczeniem, która to jest jego część (w wypadku gdy rozwiązanie składa się z wielu stron).
Przy spisywaniu rozwiązań nie trzeba się śpieszyć, więc dbajcie również o wyraźne pismo, tak żeby uniknąć nieporozumień.
Gotowe rozwiązanie należy przesłać na adres mailowy liga@almukantarat.pl, zawierając w temacie IMIĘ i NAZWISKO. Rozwiązanie każdego zadania powinno znajdywać się w osobnym pliku .pdf, a wszystkie strony rozwiązania do danego zadania powinny być połączone w jeden plik. Nie wymagane jest zrobienie wszystkich zadań z danej serii.
W przypadku niemożności wykonania tradycyjnych skanów prac zalecamy użycie aplikacji CamScanner lub Adobe Scan do zrobienia skanu przy pomocy telefonu.
Zgłoszenia
W celu zgłoszenia się do konkursu należy przesłać w formie skanu/czytelnego zdjęcia regulamin z podpisanymi dwoma załącznikami na jego końcu wraz z waszym rozwiązaniem pierwszej serii zadań na adres liga@almukantarat.pl.
Do ligi można dołączyć w dowolnym momencie jej trwania, regulamin i podpisane załączniki należy przesłać wyłącznie raz, wraz z pierwszym przesłaną przez was serią zadań.
Brak przesłania wymaganych załączników uniemożliwi ocenienie rozwiązań i uwzględnianie uczestnika w rankingach oraz nagradzaniu.
W celu ochrony danych osobowych, wraz z pierwszym zadaniem powinniście również wysłać pseudonim, pod którym publikowany będzie wasz wynik w trakcie trwania konkursu. Brak przesłania pseudonimu poskutkuje tym, że zostanie on przydzielony przez komisję.
W pierwszym mailu powinno się znaleźć:
- Rozwiązanie pierwszego zestawu zadań
- Skan podpisanych oświadczeń z końca regulaminu
- Wybrany pseudonim
Regulamin konkursu
Kto koordynuje Olimpijską Ligę Astronomiczną?
Skład komisji konkursowej:
Studiuję astronomię na Uniwersytecie Warszawskim. Od bardzo dawna było to moje dziecięce marzenie. Aktualnie jestem na drugim roku. Nie czuję za bardzo potrzeby posiadania wyrafinowanej odskoczni od nauki, natomiast w wolnym czasie lubię również chodzić na spacery oraz jeździć na rowerze. Od czasu do czasu angażuję się w działalność Klubu Astronomicznego Almukantarat.
Cześć! Jestem Michał. Interesuję się astronomią, w ostatnich latach udało mi się wziąć udział w dwóch edycjach IOAA, zdobywając brązowy i srebrny medal. W wolnym czasie uwielbiam wycieczki piesze i rowerowe oraz dobrą muzykę każdego gatunku.
Cześć! Jestem Zosia i moją wielką miłością są nauki ścisłe, w tym też oczywiście astronomia. Kilkukrotnie miałam przyjemność mierzyć się z zadankami podczas Olimpiad Astronomicznych. W wolnym czasie wspinam się i nałogowo chodzę.
Powodzenia w rozwiązywaniu zadań!